مصاحبه پزشکی برای مهاجرت معمولاً هنگام بررسی پرونده های مهاجرتی صرف نظر از روش مهاجرت سه مرحله مهم باید طی شود تا افسر مهاجرت ویزا را صادر کند:

    متقاضی مهاجرت شرایط اولیه و اساسی روش مهاجرتی که انتخاب کرده است را دارد (مثلاً سن مهاجرت، رشته تحصیلی، سابقه کار، سرمایه و …).
    متقاضی مهاجرت تمامی شرایط روش مهاجرتی که انتخاب کرده است را دارد (مثلاً امتیاز مورد نیاز، کامل بودن مدارک و …).
    متقاضی و افراد خانواده اش به کانادا ممنوع الورود نیستند.

یکی از جنبه هایی که موجب ممنوع الورود بودن افراد خارجی به کانادا می شود، مسایل مرتبط با سلامت جسمانی
Health فرد است. عدم سلامت جسمانی فرد باعث ممنوع الورود شدن او می شود اگر:

    سلامت یا امنیت جامعه کانادا را به خطر بیاندازد؛ یا
    هزینه سنگینی را به نظام پزشکی یا خدمات اجتماعی کانادا تحمیل می کند

چه کسی باید آزمایشات پزشکی (مدیکال) بدهد؟

تمام متقاضیان مهاجرت و اعضای خانواده آنها  (یعنی همسر و فرزندان) لازم است از سد آزمایشات پزشکی عبور کنند؛ حتی آن دسته از اعضای خانواده متقاضی که او را در آمدن به کانادا همراهی نمی کنند هم باید آزمایش پزشکی بدهند (مثلاً همسری که از فرد جدا شده است ولی هنوز طلاق رسمی نگرفته اند یا فرزندی که در حضانت همسر فرد است). اگر متقاضی یا هر یک از افراد خانواده وی به خاطر مسایل پزشکی به کانادا ممنوع الورود باشند، متقاضی نمی تواند به کانادا مهاجرت کند.

کسانی که تقاضای اقامت موقت کانادا دارند نیز ممکن است بسته به ویزای مورد نیاز (مثل بعضی ویزاهای کار موقت) یا تشخیص افسر مهاجرت (مثلاً به واسطه کهولت سن یا سوابق موجود پزشکی) مجبور به گذراندن آزمایشات پزشکی باشند.

بعضی افراد از آزمایشات پزشکی معاف هستند؛ همچنین بعضی افراد صرف نظر از نتیجه آزمایشات، هیچ گاه به کانادا ممنوع الورود نمی شوند. شرح این شرایط خاص از حوصله نوشته حاضر خارج است.
آزمایشات پزشکی شامل چه مواردی می شود؟

آزمایشات پزشکی معمولا شامل موارد زیر می شود:

    معاینه پزشک و مصاحبه ای که توسط پزشک انجام می شود که حول و حوش سوابق بیماری و سلامت جسمی است
    عکس از قفسه سینه
    آزمایش ادرار  و خون

پزشک معتمد اداره مهاجرت کانادا این آزمایشات را هدایت می کند. آزمایش خون و ادرار و همین طور کارهای رادیولوژی هم توسط مؤسسات مورد اعتماد اداره مهاجرت کانادا صورت می گیرند. این پزشکان و مؤسسات در اغلب کشورها از جمله ایران عزیز حضور دارند.

گاه پزشک معتمد بسته به نتیجه مصاحبه، آزمایشات یا معاینات، آزمایشات بیشتری را سفارش می دهد یا متقاضی را برای معاینات بیشتر به پزشک متخصص معرفی می کند.

معمولاً بچه های زیر 11 سال از عکس قفسه سینه معاف هستند، مگر آنکه پزشک تشخیص دهد که گرفتن عکس لازم است (به عنوان مثال به خاطر مبتلا به سل بودن یکی از اعضای خانواده). آزمایش خون هم حداقل شامل آزمایش ایدز و سیفلیس می شود. فهرست دقیق آزمایشات، توسط پزشک معتمد تعیین می شود ولی این دو مورد حتماً در میان آزمایشات وجود خواهد داشت.
چه نوع بیماری هایی موجب ممنوع الورود شدن هستند؟

تشخیص دقیق اینکه چه بیماری هایی سلامت جامعه کانادا را به خطر می اندازند یا هزینه آنها بیش از اندازه است به عهده افسر پزشکی Medical Officer اداره مهاجرت است. اداره مهاجرت کانادا راهکارهایی در این خصوص هم برای پژشکان معتمد خود و هم برای افسران پزشکی Medical Officers منتشر کرده است. نتایج معاینات، مصاحبه و آزمایشات پزشکی معمولا به یکی از دفاتر پزشکی اداره مهاجرت Regional Medial Office ارسال می شود. افسران پزشکی Medical Officers مدارک را بررسی می کنند و در این خصوص تصمیم گیری می کنند.
در حال حاضر دولت کانادا بابت هر کانادایی بالغ بر 5143 دلار در سال هزینه درمانی و خدمات عمومی می کند*. اگر افسر پزشکی به این نتیجه برسد که هزینه های متقاضی یا همراهان او از این میزان بیشتر می شود، مسأله را به افسر مهاجرت اعلام می کند و افسر مهاجرت هم در این خصوص با فرد متقاضی تماس می گیرد. اگر فرد متقاضی نتواند افسر را متقاعد کند که راه حلی برای این مشکل وجود دارد یا آنکه اشتباهی رخ داده است، پرونده متقاضی مردود و متقاضی به کانادا ممنوع الورود می شود. شرح اینکه چگونه می توان افسر را متقاعد کرد از حوصله این نوشته خارج است اما تأکید می کنم که برای این مسأله مجاری قانونی با پشتوانه دادگاه عالی کانادا Supreme Court of Canada وجود دارد.

در دو مورد خاص به فرد اجازه ورود به کانادا داده می شود ولی لازم است پس از ورود تحت نظارت باشد. این دو مورد عبارتند از:

    سل غیر فعال Inactive Tuberculosis
    سیفلیس معالجه شده Treated Positive Syphilis

اگر با نظارت پزشکی بعد از مهاجرت Medical Surveillance مواجه بشوید وکیلتان در خصوص آنکه چه باید انجام دهید راهنمایی تان خواهد کرد. این قضیه جدی است و ممکن است منجر به اخراج شما از کانادا شود.

نکته آخر اینکه کسانی که به ویروس اچ آی وی HIV آغشته هستند نیز از سوی اداره مهاجرت راهکارهایی برای تحت نظر گرفتن بیماری در کانادا دریافت می کنند ولی به طور معمول وجود این ویروس نیازمند نظارت پزشکی بعد از مهاجرت و یا ممنوع الورود بودن به کانادا نیست.

بدیهی است که بحث آزمایشات پزشکی Medical Procedures آمیخته ای از مسایل پزشکی و حقوقی است. من در بخش اول کوچکترین تخصصی ندارم و مسأله را بیشتر از جنبه حقوقی آن بررسی کردم.


کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com