زماني که شما به هر عنواني چه موقت و چه دائم وارد کانادا شده ايد نيازمند محلي براي استقرار هستيد البته مي توانيد در ابتدا محلي مانند هتل يا مسافرخانه هاي ارزان قيمت تر را براي اقامت موقتتان انتخاب کنيد تا مکان بهتري براي زندگي برگزينيد.
آشنايي با قوانين و عرف چگونگي تهيه مسکن قبل از ورود مي تواند بسيار ياري دهنده باشد هم در وقت و هزينه شما صرفه جويي مي شود و هم شما را از سردرگمي در روزهاي اوليه نجات مي دهد داشتن مسکني مناسب بدون شک از اولين اقدامات محسوب مي شود.
در اين بخش مي توانيد هر انچه بايد بدانيد را بيابيد.
هنگام مهاجرت به کانادا و ورود به کانادا، ممکن است لازم باشد قبل از رفتن به خانه دائمي، يا در هنگام انتظار براي رسيدن اثاثيه خود، براي مدتي در يک خانه موقت اقامت کنيد. انتخاب محل مناسب براي سکونت به عوامل مختلفي مانند مجرد يا متأهل بودن، همراه بودن خانواده، داشتن وسيله نقليه شخصي يا استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي، فاصله خانه تا محل کار، مدرسه، دانشگاه، مراکز خريد، مسيرهاي اتوبوس و ... بستگي دارد. براي مهاجرين به کانادا بهتر است که در هنگام ورود مسکني مبله که قابل اجاره به صورت ماهيانه باشد را انتخاب کنند. در اين صورت تمام وسايل خانه به جز ماشين لباسشويي که به صورت عمومي در دسترس ساکنان است، در اختيار شما خواهد بود. در اين صورت فرصت کافي براي صحبت با ساکنان محلي داريد تا محل هاي مختلف را بررسي نموده و سپس براي اقامت طولاني مدت تصميم گيري کنيد. يک گزينه ماندن در يک هتل يا خوابگاه است.
اکثر  هتل ها و مهمانخانه يک وب سايت با عکس، مکان، قيمت و شرح خدمات آنها ارائه مي دهند. شما همچنين مي توانيد راهنماهاي سفر، انجمن ها و وب سايت هاي ديگر براي پيدا کردن محل مناسب بررسي کنيد.
هتل :
اکثر هتل ها اتاق هاي خصوصي و حمام مجهز به تلفن، اتصال به اينترنت و تلويزيون ارائه مي دهد . هزينه هتل ها در هر يک به شهرها بسته به کيفيت کلي، در دسترس بودن خدمات  و محل متفاوت است.  هتل هاي پنج ستاره معمولا به معناي بالاترين استاندارد و هزينه و هتل ها  يک ستاره معمولا کمترين ميزان را دارند .
مهمانپذير ها :
اتاقهايي  با آشپزخانه کوچک دارد که اجازه مي دهد تا شما در پول براي آماده کردن غذاي خود به جاي غذا خوردن در رستوران صرفه جويي کنيد. مانند هتل ها به صورت روزانه و هفتگي قابل رزرو است
خوابگاه ها:
شما هم مي توانيد در اکثر خوابگاه ها يک اتاق خصوصي و يا يک تخت در يک اتاق بزرگ با به اشتراک گذاشتن برخيز امکانات با ديگران داشته باشد معمولا سرويس هاي بهداشتي به اشتراک گذاشته و اغلب يک آشپزخانه در ان وجود دارد هزينه و استاندارد خوابگاه ها متفاوت است، اما بسياري از آن ها مکاني تميز، راحت و کم هزينه ارائه مي دهند که مي تواند جايگزيني براي هتل ها باشد.
شما بايد هتل يا خوابگاه خود را حداقل چند هفته قبل از پرواز به کانادا رزرو کنيد در فصول گرم سال و توريست پذير اکثر هتل ها و مهمانپذير ها رزرو شده اند و در فصول سرد نيز اکثر آنها تعطيل مي باشند لذا بهتر از براي صرفه جويي در هزينه و زمان خود قبل از ورود محل مورد نظرتان را رزرو کرده باشيد
چند نکته
سعي کنيد يک هتل يا خوابگاه که در مرکز شهر قرار گرفته و به حمل و نقل عمومي نزديک است انتخاب کنيد.
هتل بسيار ارزان و يا خوابگاه هايي که در مناطق ناخوشايند واقع شده اند استاندارد بسيار کم دارند
براي پيدا کردن يک هتل مناسب و يا خوابگاه، شما مي توانيد:
جستجو در اينترنت براي وب سايت گردشگري
انجام يک جستجو در اينترنت به طور کلي براي هتل ها و خوابگاهها در شهري آن اقامت خواهيد داشت
خريد يک کتاب راهنما توريستي به کانادا با ليست هتل و خوابگاه
رفتن به ميز اطلاعات در فرودگاه پس از ورود
تماس باي سازمان خدمات مهاجرت در شهري که در ان اقامت خواهيد داشت محل اقامت موقت در دسترس که به طور خاص براي تازه واردان و با توجه به ميزان توان شما براي پرداخت هزينه ها باشد به شما ارائه مي دهد
انواع مسکن در کانادا

اجاره آپارتمان - آپارتمان ها داراي يک، دو يا سه اتاق خواب.
اتاق اجاره اي  - خانه هاي بزرگ گاهي به چند اتاق خواب خصوصي که اجاره داده مي شوند تقسيم مي شوند
آپارتمان - اغلب، آپارتمانهاي در ساختمان هاي با واحدهاي زياد وجود دارد.
خانه - خانه هاي جدا شده با اطراف ملک و همچنين نيمه جدا
مسکن و رهن کانادا شرکت
CMHC) است دولت فدرال ملي آژانس مسکن CMHC) را براي  ساکنان کانادا - از جمله تازه واردان - با اطلاعات و ابزار مورد نياز براي تصميم گيري آگاهانه فراهم مي کند  مسکن. CMHC داراي يک وب سايت به طور خاص براي تازه واردان است.
www.cmhc.ca/newcomers

خريد خانه
قيمت خانه در کانادا در مناطق مختلف آن بسيار متغيير است. خانه اي با مساحت 140 متر مربع را در ونکوور به طور تقريبي با قيمت ??? هزار دلار، در مونترال ??? هزار دلار، در اتاوا ??? هزار دلار و در وينيپگ ??? هزار دلار مي توان خريداري نمود. اما در روستاها و شهرهاي کوچک خانه 140 متري را مثلاً مي توان با ?? الي ?? هزار دلار خريداري نمود. يک شرکت معاملات املاک با نام Royal Le Page که در تمام کشور کانادا در زمينه مسکن فعاليت مي کند، با آدرس سايت  http://www.royallepage.ca همواره و به طور منظم قيمت خانه ها را در کانادا را روي سايت خود منتشر مي کند و شما مي توانيد پيش از مهاجرت به کانادا از حدود قيمت خانه در محل مورد نظر خود آگاه شويد.
در کانادا در حدود ?? درصد مردم براي خريد مسکن به آژانس هاي املاک مراجعه مي کنند. آژانس هاي معاملات مسکن بايد از انجمن آژانس مسکن محلي گواهينامه داشته باشد. افرادي که در زمينه معاملات مسکن دلالي مي کنند و همچنين کارمندان فروش آنها بايد گواهينامه خود را از شوراي تجاري دلال ها و آژانس مسکن ايالتي (
REBBA) دريافت کرده باشند.

اجاره خانه در کانادا

در کانادا مسکن براي اجاره در اکثر مناطق به ميزان زيادي يافت مي شود. اما يافتن خانه مناسب و هزينه اجاره در شهرها و مناطق مختلف بسيار متفاوت است. براي کساني که قصد اقامت کوتاه مدت مثلاً براي کنتر از دو سال را دارند، اجاره کردن خانه بهترين راه اقامت در کانادا است. در اين صورت ظرف مدت چند هفته مي توانيد مسکن اجاره اي مورد نظر خود را پيدا کنيد. منازل اجاره اي در کشور کانادا اغلب به صورت مبله نيستند و در صورتي که مسکن مبله مورد نظر شما باشد، ممکن است اندکي با مشکل مواجه گرديد. مدت اجاره مسکن در کانادا معمولاً براي ?? ماه است. بنابراين بهتر است تا زماني که از اقامت دائم خود در محل مورد نظر اطمينان نداريد، در منازل موقت سکونت کنيد. تا هنگامي که خانه مورد نظر خود را پيدا کنيد. اجاره بهاي يک خانه مبله به صورت يک آپارتمان کوچک ???? دلار در ماه، آپارتمان دو خوابه با آشپزخانه خوب و کامل ???? دلار در ماه، خانه 3 خوابه 1800 دلار در ماه و خانه ويلايي بيش ???? دلار در ماه است. در شهرهاي بزرگي مانند تورونتو و ونکوور و حتي حومه آنها اجاره آپارتمان ماهي ???? دلار يا بيشتر است، در صورتي که در شهرها و روستاهاي دور افتاده اجاره بها بسيار کمتر از اين مقدار است.
تمام آژانس هاي مسکن در کانادا به يک شبکه کامپيوتري (
MLS) متصل اند که جزئيات  و اطلاعات هر ملک در آن ثبت گرديده است. بنابراين براي يافتن خانه نيازي به مراجعه به تعداد زيادي آژانس معاملات مسکن نيست. و حتي يک دلال نيز مي تواند با استفاده از MLS مسکن مناسب و خوبي را براي شما پيدا کند.
اکثر آژانس هاي معاملات مسکن در کانادا از قراردادهاي استاندارد مصوب انجمن ايالتي استفاده مي کنند. در اين قراردادها جمله « دلال بايد با صداقت، پشتکار و درستي کار خود را انجام دهد » به چشم مي خورد. شما مي توانيد براي اطمينان بيشتر از صحت قرارداد خود جمله « با موافقت رسمي وکيل » را به متن قرارداد بيفزاييد.
در اکثر شهرها متوسط اجاره ماهيانه يک آپارتمان کوچک حدود ??? دلار، خانه هاي شهري (با يک ديوار به خانه کناري متصلند) حدود ???? دلار و خانه مستقل، متجاوز از ???? دلار است. در مناطق مرکزي شهرهاي بزرگي مانند تورونتو، ونکوور و مونترال اجاره ماهيانه يک آپارتمان کوچک مي تواند بيشتر از ???? دلار باشد.
درصورت گرفتن اقامت دائم کانادا، مي توانيد ???% قيمت مسکن را وام بگيريد.
اطلاعات بيشتر در زمينه اجاره و تهيه مسکن در کانادا ميتوانيد از سايت هاي زير بازديد کنيد:
http://www.places4rent.com
http://www.rentersguide.ca
http://www.remax.ca

کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com