نظام حقوقي کانادا
کانادا پیرو نظام حقوقی کامن لا (برگرفته از حقوق انگلستان) است، به‌جز استان کبک که نظام حقوقی آن بر مبنای ترکیبی از سیستم حقوق نوشته (سیویل لا) و کامن لا بنا شده است. مثل دیگر کشورهای پیرو این سیستم قوه قضاییه کانادا نقش مهمی در معرفی قوانین این کشور بازی می‌کند و قدرت لغو قوانین مغایر با قانون اساسی را داراست. دادگاه عالی این کشور، بالاترین مرجع قضایی کشور است و توسط قاضی ارشد، ریاست می‌شود. نه عضو آن توسط فرماندار کل به پیشنهاد نخست وزیر انتخاب می‌شود.

تمامی قضات در سطح عالی و استینافی (استانی) توسط فرماندار، به پیشنهاد نخست وزیر و وزیر دادگستری، بعد از مشورت با سازمان‌های قانونی غیردولتی منصوب می‌شوند. اعضای کابینهٔ فدرال، دادگاه‌های عالی در سطح استانی و کشوری، انتخاب می‌کنند. پست‌های قضایی در سطح استانی و کشوری، توسط دیگر دولت‌مردان، انتخاب می‌شوند.
دادگاه عالی کانادا در اتاوا در غرب پارلمان

قوانین مربوط به جرم و جنایت منحصراً در اختیار مسئولین فدرال است و در سرتاسر کانادا یکی است. سازمان‌های اجرای قوانین، مثل دادگاه‌های جنایی، در هر استان به عهده یک فرد است، اما در مناطق روستایی، نظارت برعهدهٔ پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا (RCMP) است.
پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا
این نیرو، به عنوان نیروی ملی پلیس کانادا، مسؤول اجرا و نظارت بر اجرای قوانین فدرال کانادا، در سرتاسر کانادا هستند، در حالی که نسبت به قوانین عمومی و هنجارها مانند اجرا و نظارت بر اجرای قوانین جزائی و قوانین استانی، نیروهای استانی و نواحی در کنار نیروی فدرال مسؤولیت دارند. گاهی اوقات این وظایف در سطح وسیعی به شهرداری‌ها سپرده می‌شود، که آنها می‌توانند سازمان پلیس شهری خود را تشکیل دهند، که این مسئله در مورد شهرهای بزرگ صادق است.

دو استان پرجمعیت اونتاریو و کبک، نیروهای پلیس استانی مخصوص به خود را دارند که آنها پلیس استانی اونتاریو و اداره امنیت کبک هستند. دیگر هشت استان کانادا، بیشتر مسؤولیت‌ها و خدمات پلیسی را به پلیس سوار کانادا محول کرده‌اند که این نیرو جلودار نیروهای پلیس این استان‌ها و مناطق در کنار نیروهای اجرای قانون استانی و منطقه‌ای و شهری هستند.

این نیروها، دارای وظایف گسترده‌ای هستند. وظیفه اصلی آنها، ارائه خدمات پلیسی، به سرتاسر کانادا، شامل استان‌های اونتاریو و کبک (در اندازه‌ای کوچک‌تر) می‌باشد. در سطح نیروهای فدرال، عملیات فدرال، مانند اجرا و نظارت بر اجرای قوانین فدرال کانادا (مانند جرایم اجتماعی، جعل اسناد، قاچاق مواد مخدر، ایجاد یکپارچگی و کنترل مرزها، جرایم سازمان‌دهی شده و ...)، ایجاد و بهبود مقابله و مبارزه با تروریسم و امنیت داخلی، آماده کردن و تهیه خدمات محافظتی برای خانواده سلطنتی، فرماندار کل کانادا، نخست وزیر و دیگر مسؤولان، و شرکت در عملیات گوناگون پلیسی بین‌المللی، از دیگر وظایف آنها می‌باشد.

در سطح نیروهای استانی و شهری، آنها وظیفه اجرا و نظارت بر اجرای قوانین فدرال و استانی و شهری، ارائه خدمات پلیسی و ایجاد نظم و امنیت تمام مناطق کانادا که نیروی پلیس ویژه‌ای ندارند از مناطق قبیله‌نشین و اجتماع‌های بومیان، تا روستاها و شهرها و شهرهای بزرگ را بر عهده دارند. از وظایف آنها، می‌توان به تجسس و بازجویی و کسب اطلاعات در زمینه اجرای قوانین و جرایم شکل‌گرفته در استان‌ها و شهرها، مانند تجسس جرایمی مانند قتل، عملیات تشخیص اثر انگشت و ردیابی، خدمات سگ پلیس، تیم‌های پاسخگویی اضطراری، خنثی کردن بمب، عملیات مخفی اشاره کرد.

بخشی دیگر از این نیروها، مانند مرکز اطلاعات پلیس کانادا، مرکز خدمات اطلاعات و امنیت جرایم کانادا، خدمات تشخیص هویت و بررسی چگونگی وقوع جرایم، برنامه سلاح گرم کانادایی و کالج پلیس کانادا، به ارائه خدمات به نیروهای پلیس کانادا می‌پردازد.

پلیس سوار کانادا، دارای بخش‌های گوناگون پلیس زمینی، پلیس زرهی، پلیس دریایی و پلیس هوایی می‌باشد و، علاوه بر وظایف فدرالی، در بسیاری از شهرهای کانادا مأموریت پلیس شهری و استانی را هم بر عهده دارد.

حقوق شما بعنوان یک کانادایی چیست؟
کانادایی ها همگی از حقوق مشخصی مبنی بر دمکراسی متداول در کانادا و حرمت انسانی و آزادی برخوردار هستند. مفاد این حقوق را میتوانید در مجموعه قوانین حقوق بشر کانادا و در منشور حقوق و آزادی کانادا بیایید همه کانادایی ها از حقوق زیر برخوردارند:

    حقوق برابری :همه در برابر قانون مساوی هستند، و بدون هیچ تبعیضی همه از مزایا و حمایت قانون بطور مساوی   برخوردارند
    حقوق دمکراتیک : مانند حق شرکت در فعالیت های سیاسی، حق دادن رای و انتخاب شدن
    حقوق قانونی : همه بیگناه محسوب میشوند مگر آنکه ثابت شود، از جمله حق داشتن مترجم در دادگاه، حق داشتن وکیل برای مطلع شدن از حقوق قانونی
    حق نقل مکان: مثل حق وارد شدن و ترک خاک کانادا و حق زندگی در هر استانی از کانادا
    حق انتخاب زبان: حق انتخاب زبان انگلیسی ویا فرانسه در دولت فدرال یا استانی
    حق تحصیل به یکی از زبانهای رسمی: بطور کلی فرانسه زبانان و انگلیسی زبانان در هر استان یا منطقهای حق این را دارند که به زبان خود تحصیل کنند

همچنین همه کانادایی ها از حقوق بنیادی وآزادیها یی مثل آزادی مذهب، افکار، بیان، انجمن ها و اجتماعات برخوردارند

بعنوان یک کانادایی چه مسئولیت هایی داریم
مسئولیتهای مشترک کانادایی ها عبارتند از:

    درک و پیروی از قانون
    مشارکت در نظام سیاسی دمکراتیک کانادا
    رای دادن در انتخابات
    پذیرش اینکه همه کانادایی ها بطور مساوی از آزادی و حقوق برخوردار هستند
    قدرشناسی و یاری در امر حفظ سنت چند ملیتی کانادا

همه کانادایی ها تشویق میشوند که از فعالیتهای سیاسی آگاه باشند و کمک کنند که جامعه و کشور بهتری داشته باشند


کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com