تحصیل در کانادا
شما باید از یک مدرسه، کالج، دانشگاه یا دیگر موسسات آموزشی در کانادا پذیرش گرفته باشید.
باید ثابت کنید که پول کافی برای پرداخت شهریه، مخارج زندگی و هزینه های مراجعت به کشور خودتان را دارید.
شما باید در سلامت کامل بوده و سابقه ی ارتکاب جرم نداشته باشید.
باید در مصاحبه با افسر مهاجرت او را قانع کنید که بعد از پایان تحصیلات به کشورتان مراجعت خواهید کرد.
موارد منع صدور جواز تحصیل
در برخی موارد، به شما مجوز تحصیل در کانادا داده نخواهد شد.
در صورتی که شما قصد داشته باشید که در دوره تحصیلی یا برنامه ی کوتاه مدت 6 ماه یا کمتر شرکت کنید
اگر از اعضای خانواده یا پرسنل یک نماینده خارجی در کانادا باشید
اگر شما عضو نیروهای مسلح تحت نظارت نیروهای قانونیباشید
بچه های خردسال والدینی که مجوز کار یا تحصیل دارند یا والدینی که پناهنده هستند یا درخواست پناهندگی دارند

تقاضای فرم درخواست
بسته به اینکه به کدام کالج یا دانشگاه استان درخواست می دهید، تفاوت هایی در روند درخواست وجود دارد. راه معمول برای درخواست، تکمیل پرونده ی درخواست و ارسال آن به صورت آنلاین می باشد. در صورتی که در استفاده از اپلیکیشن آنلاین مشکلی داشتید و نیاز به تهیه فرم های پذیرش دارید، دو راه برای دریافت فرم درخواست وجود دارد:
- از دانشگاه ها تقاضای فرم درخواست کنید: می توانید با پر کردن یک فرم بصورت آنلاین، مستقیما از طریق سایت دانشگاه ها، مفاد درخواست را تقاضا بدهید.
- از سایت دانشگاه دانلود کنید: بسیاری از دانشگاه ها نسخه ای قابل دانلود و آماده ی پرینت از فرم خود را بر روی سایت قرار می دهند. این فرم ها می توانند همانند فرم های عادی برای درخواست بکار روند.امتحانات اصلIELTS
آزمون آيلتس توانایی ارتباط به زبان انگلیسی را از طریق چهار مهارت "گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن" اندازه می گیرد و مختص افرادی است که قصد تحصیل یا کار را در مناطق انگلیسی زبان دارند. برای گذراندن آزمون IELTS می بایست قبل از زمان برگزاری آن از طریق سايت برگزار كنندگان امتحان ثبت نام کنید.

GRE
آزمون نمرات تحصیلات تکمیلی (GRE) توسط موسسه ی ETS برای سنجش مهارت های زبانی، استدلال کمّی، تفکر انتقادی و نوشتار تحلیلی تنظیم شده است که این مهارت ها مختص هیچ رشته ی خاصی نیستند. نمرات این آزمون استاندارد شده به دانشکده های تحصیلات تکمیلی، بازرگانی یا حرفه ای یا هر دپارتمان یا بخشی از دانشکده کمک می کند تا میزان پتانسیل پیشرفت را در دانشجویان آینده ی خود دریابند. بسته به رشته ی تحصیلی، دانشگاه ها ممکن است از دانشجو بخواهند یا به او پیشنهاد بدهند که آزمون عمومی (GRE-General) یا آزمون موضوعی (GRE-Subject) و یا هر دو را پشت سر بگذارد. مؤسسات غیر معتبر که توسط هیئت مدیره ی GRE تأیید شده اند نیز می توانند نمرات متقاضیان را دریافت کنند.

GMAT
آزمون پذیرش مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد (GMAT) یک آزمون استاندارد شده برای مشتاقان MBA (کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی) می باشد. این آزمون بمنظور سنجش توان بالقوه ی دانشجویان از طریق ارزیابی ریاضیات، درک لغات و نوشتار تحلیلی در آن ها، طراحی شده است. آزمون GMAT که در ابتدا برای استفاده ی مؤسسات/دانشگاه های آمریکا که ارائه دهنده ی برنامه های مدیریت و تجارت هستند آماده شده بود، اکنون به عنوان معیاری برای اختصاص پذیرش به دانشجویان، در سطح جهانی و توسط بیش از 1700 مؤسسه/دانشگاه استفاده می شود.
آزمون GMAT توسط Pearson Vue از طرف شورای پذیرش مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد (GMAC) طراحی شده و اجرا می شود. این Pearson Vue است که نمرات آزمون را به اطلاع دانشگاه ها و مؤسسات می رساند.

LSAT
آزمون پذیرش دانشکده حقوق (LSAT) یک آزمون استاندارد شده ی نصفه روزه است که برای دریافت پذیرش دانشکده های حقوقِ عضو LSAC (کنسول پذیرش دانشکده های حقوق)، اکثر دانشکده های حقوق کانادا و بسیاری از دانشکده های حقوق که توسط ABA (انجمن داوطلبانه ی حقوقدانان و دانشجویان حقوق) تأیید نشده اند الزامی ست. این آزمون معیار استانداردی از مهارت های خواندن و درک لغات را فراهم می کند که دانشکده ها می توانند به عنوان یکی از چندین فاکتور برای ارزیابی متقاضیان بکار ببرند. این آزمون 4 بار در سال در صدها مکان در دنیا برگزار می شود.
آزمون LSAT برای سنجش مهارت هایی طراحی شده است که برای موفقیت در دانشکده ی حقوق الزامی بنظر می رسند: خواندن و درک متون پیچیده همراه با دقت و بینش، سازماندهی و مدیریت اطلاعات و توانایی استنتاج منطقی از آن اطلاعات، توانایی تفکر به شیوه ی انتقادی، و تحلیل و ارزیابی استدلال ها و برهان های افراد.
برای اطلاعات بیشتر سری بزنید به:

http://www.lsac.org/jd/lsat/about-the-lsat.asp

مدارک اصلی مورد نیازبرای مقطع کارشناسیدانشجویانی که برای برنامه ی لیسانس یا دوره ای دیگر در مقطع کارشناسی درخواست می دهند، لازم است که ریز نمرات دوره ی دبیرستان و همچنین نمرات آزمون های زبان انگلیسی را ارائه نمایند.
این ریز نمرات باید توسط یکی از مسئولان مدرسه، مثلا مدیر مدرسه امضا شده باشد و باید نشان دهنده ی کل تجارب شما در مدرسه و در مقایسه با دیگر دانش آموزان باشد تا به کمیته ی پذیرش کمک کند که در مورد عملکرد شما در سیستم آموزشی خودتان، قضاوت کند. گزارش مدرسه همچنین باید راجع به دستاوردهای شما طی دوران مدرسه، صحبت کند.
از آنجایی که بین روش های نمره گذاری در مدارس تفاوت هایی وجود دارد، از مدرسه ی خود بخواهید یک راهنما در مورد نمرات استانداردِ استفاده شده در سیستم آموزشی خود و در مدرسه تان، ضمیمه کند. همچنین سیستم رتبه بندی که در این مدرسه استفاده شده است، باید به وضوح برجسته شود.
تمام متونی که به زبان انگلیسی صادر نشده اند، باید به زبان انگلیسی ترجمه رسمی شوند؛ در غیر اینصورت احتمالا از طرف دانشگاه پذیرفته نخواهند شد.

انگیزه نامه
انگیزه نامه یکی از مهم ترین بخش های فرم درخواست است که متقاضی را به کمیته ی پذیرش معرفی می کند. این متن همچنین خلاصه ای از مسیر شغلی کنونی متقاضی، علایق حرفه ای و اهداف وی در آینده ارائه می دهد.

توصیه نامه
یکی از مهم ترین قسمت های درخواست، توصیه نامه است. توصیه نامه متنی است که توسط ترجیحا فردی که شما را به خوبی می شناسد نوشته و امضا شده است. این فرد می تواند استاد راهنما و یا استادی که درسی مرتبط با رشته ی درخواستی تان، به شما تدریس کرده است، باشد.
این نامه باید لیستی از نقاط مثبت و منفی، مهارت های مفید (برای مثال کامپیوتر، آمار یا مهارت های فردی)، تجارب مرتبط (فوق برنامه، تجربه کاری، گروه ها، کار داوطلبی) دانشجو فراهم کند و اطلاعاتی در مورد فرد ارائه دهد که به مدد آن خواننده بتواند تصویری واقعی از شخص کاندید در ذهن آورد. یک توصیه نامه ی خوب همچنین حاوی اطلاعاتی راجع به پیشرفت ها و موفقیت های دانشجو در طول زمان نیز می باشد. به همین دلیل، لازم است برای نوشتن نامه تان، استادی را بیابید که شما را به خوبی بشناسد.

تحصیلات تکمیلی
مدارکی که نشان دهنده ی سابقه ی تحصیلی شما -برای مثال تحصیلات کارشناسی و نمرات مدرسه- هستند، مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده ی ورود به یک دانشگاه در خارج از کشور می باشند.
اکثرا دانشکده ها انتظار دارند که نمرات تحصیلی خوبی داشته باشید، مخصوصا برای برنامه ها و دوره هایی که مقطع بالاتر و دکتری نیز دارند.
هر دانشگاه حداقل های ویژه ی خود را در مورد الزامات هر برنامه دارد که این حداقل ها بسته به عملکرد شخص کاندید و دوره ای که برای آن درخواست داده، انعطاف پذیر هستند.
هر دانشگاهی در کانادا سیستم نمره دهی و ارزیابی مختص خود را دارد. نمرات خود را به سیستم میانگین گیری کانادا برنگردانید زیرا ممکن است این برگرداندن معتبر نباشد. در صورت امکان یک نامه ضمیمه کنید که نشان دهنده ی چگونگی سیستم نمره گذاری در کلاس/دانشگاه شما باشد. این نامه همچنین می تواند نشان دهنده ی جایگاه شما در مقایسه با میانگین کلاس و دانشگاه و تعداد دانشجویان کلاس و تعداد دانشجویان دانشگاه باشد.
دانشجویان متقاضی پذیرش دوره های تحصیلات تکمیلی (MBA، MS و...) می بایست ریز نمرات رسمی از طرف دانشگاهی که بعد از مقطع متوسطه در آن حضور داشته اند ارائه دهند، و در صورت وجود جزئیات دوره های مربوطه، دیپلم ها و... را ضمیمه نمایند. اکثرا دانشگاه ها این ریز نمرات را در یک پاکت مهر و موم، امضا و گواهی شده توسط دفتر آموزش درخواست می کنند. این موارد برای هر کالج یا دانشگاهی که در آن حضور داشته اید باید ارائه شوند. بعضی دانشگاه ها ممکن است بیش از یک نسخه از این مدارک را تقاضا کنند.
اگر متن ریز نمرات به زبانی غیر از انگلیسی است، باید ریز نمرات را ترجمه ی رسمی نمایید؛ در غیر اینصورت احتمالا از طرف دانشگاه پذیرفته نخواهند شد.
بیش از 130000 دانشجو هرساله برای تحصیل و تعداد بیشتری برای یادگیری زبان انگلیسی و فرانسه به کانادا می آیند. برای تحصیل در کانادا، در بیشتر مواقع شما نیازمند اجازه ی تحصیل یا ویزای اقامت موقت می باشید، اگرچه همه نیازمند این مدارک نیستند. اگر شما قصد دارید که در استان کبک تحصیل کنید، باید قبل از این که مجوز تحصیل قابل صدور باشد، یک Application for Acceptance Certificate (CAQ) یا درخواست گواهی پذیرش را فراهم کنید.
شرایط کار برای دانشجویان بین المللی در کانادا
امکان کار در کانادا برای کسانی که در حال تحصیل در کانادا هستند وجود دارد، و فرصت های شغلی در داخل و خارج محیط دانشگاه موجود است
شرایط کار برای دانشجویان بین المللی در کانادا.
امکان کار در کانادا برای کسانی که در حال تحصیل در کانادا هستند وجود دارد، و فرصت های شغلی در داخل و خارج محیط دانشگاه موجود است.

داخل محیط دانشگاه بدون اجازه ی کار
اگر یک دانشجوی تمام وقت در یک موسسه ی بالاتر از متوسطه (در اینجا منظور از post-Secondary institution موسسات آموزش عالی است که بالاتر از سطح متوسطه هستند. مترجم) دولتی ، یا خصوصی دارای شرایط لازم، یا یک موسسه ی خصوصی کانادایی که از طرف قانون ایالتی اجازه ی اعطای مدرک تحصیلی دارد، هستید میتوانید بدون مجوز کار در داخل موسسه ای که در آن تحصیل می کنید ، کار کنید. شما احتیاج به یک ویزای تحصیلی معتبر خواهید بود تا قادر به کار در داخل دانشگاه باشید.
خارج از دانشگاه با مجوز کار
برنامه ی مجوز کار خارج از دانشگاه The Off-Campus Work Permit Program به دانشجویان خارجی اجازه می دهد که در حین تحصیل بیرون از دانشگاه کار کنند. برای واجد شرایط این برنامه بودن، شما باید دانشجوی تمام وقت ثبت نام شده در یک موسسه ی آموزش عالی، که به صورت مشارکتی و غیرانتفاعی اداره میشود یا در یک دوره ی آموزشی تصویب شده در یک موسسه ی خصوصی و قانونی، باشید.
موسسات آموزشی بالاتر از متوسطه غیرانتفاعی و مشارکتی

برای کار خارج از دانشگاه، شما باید مجوز کار درخواست کنید. مجوز کار اجازه می دهد تا هر هفته 20 ساعت در زمان کلاس های منظم دانشگاهی، و به صورت تمام وقت در زمان تعطیلاتِ از قبل اعلام شده (به عنوان مثال، تعطیلات زمستانی و تابستانی و وقفه ی بهار) کار کنید.
برنامه های تعاونی و انترنی با مجوز کار
برای برخی از برنامه های دانشگاهی، تجربه ی کاری بخشی از برنامه ی آموزشی است. دانشجویان خارجی که تمایل دارند در یک برنامه ی تعاونی یا انترنی شرکت کنند باید در کنار مجوز تحصیلی درخواست مجوز کار نیز کنند.

شرایط گرفتن مجوز کار موارد زیر می باشد
شما باید مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید.
شغل مورد نظر شما باید بخش ضروری دوره ی تحصیلی شما در کانادا باشد
شغل شما باید بخشی از برنامه ی دانشگاهی شما باشد، و توسط یک نامه از طرف مقام دانشگاهی مسوول گواهی شود
شغل تعاونی یا انترنی شما نمی تواند بیشتر از 50% کل برنامه زمانی تحصیلی شما باشد

کار بعد از فارغ التحصیلی با اجازه ی کار
به محض فارغ التحصیلی، دانشجویان بین المللی تشویق می شوند که در کانادا تجربه ی کار کسب کنند. برنامه ی مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی به دانشجویانی که از یک موسسه ی بالاتر از متوسطه غیرانتفاعی کانادایی به تازگی فارغ التحصیل می شوند اجازه می دهد که تجربه ی کاری ارزشمندی در کانادا کسب کنند.
مجوز کار تحت "برنامه ی مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی" the Post-Graduation Work Permit Program نمی تواند بیشتر از طول برنامه ی تحصیلی دانشجو معتبر باشد. برای مثال، اگر شما بعد از یک دوره ی تحصیلی چهارساله مدرک بگیرید و فارغ التحصیل شوید، می توانید مجوز کار سه ساله با رعایت ضوابط دریافت کنید. اگر از یک دوره ی آموزشی هشت ماهه فارغ التحصیل شوید، شما نمیتوانید مجوز کاری که بیشتر از هشت ماهه معتبر است دریافت کنید.
برای کسب مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی، شما باید شرایط زیر را دارا باشید:
باید به صورت تمام وقتدر کانادا تحصیل کرده باشید (ترم آخر میتواند نیمه وقت باشد) و حداقل دوره ی تحصیلی که باید گذرانده باشید هشت ماه است.
به علاوه، شما باید از یک موسسه ی آموزش عالی دولتی، یا خصوصی دارای شرایط لازم، یا یک موسسه ی خصوصی کانادایی که از طرف قانون ایالتی اجازه ی اعطای مدرک تحصیلی دارد، فارغ التحصیل شده باشید
شما باید ظرف نود روز از کامل شدن دوره ی تحصیلی تان، درخواست مجوز تحصیلی کنید
در هنگام درخواست مجوز کار باید مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید.

نكات بسيارمهم درباره اخذ پذيرش " ويزاى تحصيل " بورس تحصیلی

دوستان عزيز،شما برای ادامه تحصیل در کانادا وسايركشورها،دو سد بزرگ پیش رو دارید.
سد اول گرفتن پذیرش تحصیلی است و سد دوم گرفتن ویزای تحصیلی.
اغلب دوستان به اشتباه تصور میکنند که اگر پذیرش تحصیلی را بگیرند میتوانند به راحتی ویزای تحصیلی را نیز دریافت کنند.

نکات بسیار مهمی در مورد اخذ ویزای تحصیلی وجود دارد که خدمتتان عرض میکنم. اما قبل از هر چیز چند نکته در مورد اخذ پذیرش دانشگاه ها یا کالج های کاناداوسايركشورها:

١:گرفتن پذیرش دکترا به مراتب سخت تر از فوق لیسانس است.

٢:پذیرش از کالج ها راحت تر از دانشگاه هاست اما اعتبار دانشگاه ها بیشتر از کالج هاست.

٣:گرفتن پذیرش به دو شکل ممکن است: با فاند (بورسیه) و بدون فاند که طبیعتا گرفتن پذیرش با فاند بسیار سخت تر بوده و لازمه آن داشتن برخی امتیازات است.

٤:برای گرفتن پذیرش در مقطع فوق لیسانس داشتن مدرک آیلتس حداقل ۶ و برای دکترا حداقل ۶.۵ اجباری است. کالجها را میتوان در برخی موارد با ۵.۵ هم پذیرش گرفت.

٥:مدرک ارائه شده حتما باید آیلتس آکادمیک باشد. البته سایر مدارک مانند تافل هم قابل قبول است. نمره دقیق مورد نیاز هر کدام با توجه به شرایط دانشگاه بررسی میشود.


گرفتن ویزا پروسه مخصوص خود را دارد و هیچ ارتباطی با خود دانشگاه یا کالج ندارد.
برای اخذ ویزا باید پذیرش دانشگاه را داشته باشید.
در اکثر موارد به پذیرش رشته هایی با دوره زیر ۱.۵ سال ویزا داده نمیشود.
به دوره های از راه دور و پارت تایم‌ ویزا داده نمیشود.
به پذیرش از کالج های نه چندان معتبر ویزا داده نمیشود.
اگر پذیرش شما با فاند باشد، احتمال گرفتن ویزا به مراتب بیشتر است.
مهمترین موضوع در گرفتن ویزا متقاعد کردن افسر مهاجرت به بازگشت به ایران است. اگر بتوانید افسر را متقاعد کنید که پس از اتمام دوره تحصیلی خود به ایران بازمیگردید کار تمام است و میشود ویزا گرفت.
اما این بخش یکی ازمهمترین بخش های دریافت ویزاست.‌ شما باید دو نوع وابستگی‌ عاطفی یا مالی را به عنوان دلایل بازگشت ذکر کنید.
به طور کل پذیرش از دانشگاهی معتبر (با فاند یا بدون فاند) میتواند ویزای شما را گارانتی کند. در غیر این صورت گرفتن ویزا مقداری مشکل است.

در قسمت آخر به ٨ نكته مهم در مورد بورس تحصيلي كانادا ميپردازيم.

1)بورس های تحصیلی برای اکثر رشته های تحصیلی و برای اکثر ملیت ها وجود دارد. مهم این است که فقط بايد آنها را پیدا کنید.
2) شرایط عمومی مورد نیاز برای گرفتن بورس تحصیلی، یک بورس تحصیلی نسبت به بورس تحصیلی دیگر متفاوت است. و آن نیز به سطح پشتیبانی از یک بورس تحصیلی بستگی دارد. در خصوص بورس های تحصیلی برجسته، برخی از شرایط معمول عبارتند از:  مدرک دانشگاهی، تسلط به زبان انگلیسی، نمره های دانشگاهی بالا، پذیرش بی قید و شرط برنامه های ارائه شده در دانشگاه میزبان. گذشته از الزامات مربوط به بورس تحصیلی، شما همچنین باید شرایط مربوط به رشته تحصیلی درخواستی خود را در نظر بگیرید.
3) براي اقدام جهت دريافت بوس تحصيلي بهترين راه این است که از دستورالعمل های ارائه شده توسط موسسه مشاوره بورس تحصیلی پیروی شود. دستورالعمل های هر برنامه در میان ارائه دهندگان بورس تحصیلی متفاوت است، بنابراین هیچ روش استاندارد استفاده از یک بورس تحصیلی وجود ندارد. دستورالعمل ها معمولا به وضوح مشخص شده است. دستورالعمل ها را قدم به قدم دنبال کنید، تا غرق اطلاعات ارائه شده نشوید.
4) بهترین زمان برای درخواست یک بورس تحصیلی، مهلت تعیین شده توسط ارائه دهنده بورس تحصیلی/ دانشگاه است. معمولا، درخواست بورس تحصیلی (همانند پذیرش) باید 6  ماه تا یک سال قبل از شروع سال تحصیلی که برای تحصیل برنامه ریزی کردید، انجام شود.

5)اکثر بورس های تحصیلی هر سال ارائه می شوند ، اما این همیشه بستگی به این دارد که دانشگاه و یا ارائه دهنده بورس تحصیلی بودجه کافی برای برنامه بورس تحصیلی خود داشته باشد     
6) هر چند تا حدودی درست است که بسیاری از بورس های تحصیلی موجود برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است، اما بورس های تحصیلی در مقطع کارشناسی نیز وجود دارد که قابل دستیابی برای این دسته از متقاضیان است.
7)  بورس های تحصیلی وجود دارد که به شما اجازه تحصیل در هر کشور را می دهد (به عنوان مثال بنیاد بورس تحصیلی Aga Khan ، بنیاد بورس Ford، و غیره). در حالی که بورس های تحصیلی دیگر فقط به شما اجازه تحصیل در موسسات میزبان مشخص را می دهند (به عنوان مثال بورس بانک جهانی ، بورس ADB-JSP). اکثر بورس های تحصیلی دولتی به شما اجازه تحصیل در هر دانشگاه در کشور خود را می دهند (به عنوان مثال طرح به اشتراک گذاشته شده بورس تحصیلی کشورهای مشترک المنافع ، بورس کارشناسی ارشد دولت استرالیا و غیره).
8)روند درخواست از یک بورس تحصیلی تا بورس تحصیلی دیگر متفاوت است. اغلب اوقات، پذیرش به دانشگاه لازم است قبل از اینکه شما مجاز به درخواست برای کمک هزینه تحصیلی باشید. گاهی اوقات، درخواست پذیرش و درخواست بورس تحصیلی در یک زمان ارایه می شوند. در برخی موارد، درخواست پذیرش شما  در همان حال به عنوان یک درخواست بورس تحصیلی عمل می کند و شما به درخواست جداگانه بورس تحصیلی نیاز ندارید. با این حال، برخی ارائه دهندگان بورس تحصیلی وجود دارند که به شما اجازه می دهند تا برای بورس تحصیلی درخواست دهید حتی بدون دریافت پذیرش و یا در حالی که هنوز در جریان عمل درخواست پذیرش به یک برنامه تحصیلی هستید و پس از آن باید دستورالعمل پذیرش تعیین شده توسط ارائه دهنده بورس تحصیلی را دنبال کنید.

گرفتن پذیرش از دانشگاههای زیر میتواند شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا را برای شما بالا ببرد

The best canadian university(G13)

1:University of Alberta
Edmonton, Alberta
1908
www.ualberta.ca
2:University of British Columbia
Vancouver, British Columbia
1908
www.ubc.ca
3:University of Calgary
Calgary, Alberta
1966
www.ucalgary.ca
4:Dalhousie University
Halifax, Nova Scotia
1818
www.dal.ca
5:Université Laval
Québec City, Québec
1663
www.ulaval.ca
6:McGill University
Montréal, Québec
1821
www.mcgill.ca
7:McMaster University
Hamilton, Ontario
1887
www.mcmaster.ca
8:Université de Montréal
Montréal, Québec
1878
www.umontreal.ca
9;University of Ottawa
Ottawa, Ontario
1848
www.uottawa.ca
10:Queen's University
Kingston, Ontario
1841
www.queensu.ca
11:University of Toronto
Toronto, Ontario
1827
www.utoronto.ca
12:University of Waterloo
Waterloo, Ontario
1957
www.uwaterloo.ca
13:University of Western Ontario
London, Ontario
1878
http://www.uwo.ca/

کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com