بعد از تولد کودک چه اتفاقی می افتد

به محض اینکه کودک شما به دنیا می آید برای خودش یک شخصیت مجزا کسب می کند. به همین دلیل دیگر نمی توانید از کارت بهداشت Health Card خود برای مسایل پزشکی او استفاده کنید. برای پرهیز از هرگونه مشکل اداری  بلافاصله برای کودک یک شماره بهداشت صادر می شود. یک برگه موقف تحویل پدر و مادر می دهند و بعد از یکی دو هفته اصل کارت به دستشان می رسد. اگر کودک زودرس باشد و یا به هر دلیل نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشد، وی را به اتاق مخصوص Special Nursery منتقل می کنند و تحت مراقبت قرار می دهند.

وقتی کودک به دنیا می آید حتما به وسیله پزشک متخصص کودکان Pediatrician معاینه می شود. ممکن است پزشک کودکان بیش از یک بار کودک را معاینه کند و در صورت لزوم دستور بستری شدن کودک را صادر نماید.

بعد از مرخص شدن مادر و فرزند، مجددا تحت نظارت پزشک خانواده خواهند بود، مگر اینکه یکی از پزشکان متخصص بیمارستان و یا پزشک خانواده تشخیص دهند که لازم است پزشک یا پزشکان متخصصی نیز بر وضع مادر و کودک نظارت داشته باشند. مثلا اگر مادر در طول حاملگی دچار بیماری قند Diabetes شده باشد، حتما بعد از تولد کودکش تا مدتی تحت نظارت یک پزشک متخصص غدد Endocrinologist و یا کلینیک دیابت خواهد بود.
هزینه ها را چه کسی می پردازد

هزینه های مراقبت از کودک در بیمارستان، عمل جراحی مادر، مراقبت های پزشکی از مادر و کودک، شیر و پوشک مورد نیاز کودک هنگامی که همچنان در بیمارستان است، و کلیه هزینه های مربوط به بیمارستان، از طریق کارت بهداشت پرداخت می شود. به عبارت دیگر حتی نیاز به پرداخت یک سنت نیست (بجز مواردی که در ادامه می آید). نکته جالب این است که چون تقریبا هیچ کس در کانادا بابت بیمارستان پول پرداخت نمی کند، بیمارستان ها محدودیتی در تردد بیماران ایجاد نمی کنند و آنها که کمی سالم ترند برای هوا خوری حتی از محل بیمارستان خارج می شوند و بعد هم با پای خودشان به اتاقشان بر می گردند.

معمولا سیستم پزشکی استان ها هزینه بستری شدن در اتاق های عمومی را پرداخت می کنند، نه اتاق های نیمه خصوصی (دو تخته) یا خصوصی را. اتاق های عمومی معمولا چهار تخت دارند. اگر مایل به استفاده از اتاق خصوصی یا دو تخته باشید، باید اختلاف آن را پرداخت کنید (معمولا بین 150 تا 250 دلار در شب). کسانی که از طرف شرکتشان بیمه پزشکی دارند معمولا این اختلاف را از طریق شرکت بیمه خود دریافت می کنند. همچنین در بعضی نقاط مثل شهر ما Chatham، اصولا بیمارستان بجز اتاق خصوصی و دو تخته اتاق دیگری ندارد. در نتیجه خانم باردار بعد از زایمان به طور اتوماتیک در یک اتاق خصوص و یا حداکثر دو تخته بستری می شود بدون آنکه نیازی به پرداخت هزینه اضافی باشد.

یک مورد دیگر نیز که ممکن است نیاز به پرداخت پول شود، هنگامی است که مادر از بیمارستان مرخص می شود ولی فرزند وی به دلیل زودرس Premature بودن یا داشتن بیماری همچنان در بیمارستان بستری است. در این حالت اگر مادر تصمیم بگیرد که همراه فرزندش در بیمارستان باشد، باید هزینه تخت خود را بپردازد. این هزینه معمولا ناچیز است (مثلا شبی 10 الی 20 دلار) و تنها شامل یک تخت برای خوابیدن می شود نه سایر خدمات بیمارستانی.

کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com