هنرمندان
هنرمندان و دست اندرکاران امور فرهنگی می توانند از طریق روش خوداشتغالی (خویش فرمایی) فدرال Self-employed به کانادا مهاجرت کنند. یکی از روش های مهاجرت به کانادا که کمتر به آن توجه می شود روش خوداشتغالی Self-employed Persons است. این روش در دو سطح فدرال و استانی وجود دارد. در این نوشته به روش فدرال و تنها یکی از سه گروهی که از این روش به کانادا مهاجرت می کنند - یعنی هنرمندان - می پردازیم. علاوه بر هنرمندان، کشاورزان و دامداران و نیز ورزشکاران می توانند به روش خوداشتغالی به کانادا مهاجرت کنند که در مقالات مجزا شرایط آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

هنرمند خوداشتغال کیست؟
از نظر قانون مهاجرت (بند 1 ماده 88 آئین نامه های مهاجرت کانادا IRPR) هنرمند خوداشتغال کسی است که در پنج سال قبل از زمان امضای فرم های مهاجرتی خود حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

    دو سال تمام خوداشتغالی در زمینه فعالیت های فرهنگی - هنری
    دو سال تمام فعالیت های فرهنگی - هنری در سطح بین المللی
    یک سال تمام خود اشتغالی در زمینه فعالیت های فرهنگی - هنری به اضافه یک سال تمام فعالیت های فرهنگی - هنری در سطح بین المللی

همچنین این فرد باید نشان دهد که قصد وی پس از ورود به کانادا ادامه فعالیت های خوداشتغالانه Self-employment است و امکان این کار را دارد.
چه نوع فعالیت هایی فرهنگی - هنری محسوب می شوند؟
فعالیت های فرهنگی - هنری در یکی از طبقه های NOC زیر قرار می گیرند.
ليست مشاغل و فعاليتهاي هنري
1. فعالیت های مربوط به کتابداری، بایگانی و حفظ و مرمت آثار تاریخی و هنری


    5111 کتابداران
    5112 افرادی که در مرمت و نگهداری آثار تاریخی و هنری فعالیت می کنند
    5113 بایگانان
    5211 دستیاران کتابداری و بایگانی
    5212 کارهای فنی مرتبط با موزه ها و گالری های هنری

2. فعالیت های مرتبط با کتاب و روزنامه نگاری

    5121 نویسندگان
    5122 ویراستاران
    5123 روزنامه نگاران
    1123 متخصصان روابط عمومی و ارتباطات و تبلیغات
    5125 مترجمان

3. فعالیت های مربوط به هنرهای خلاقانه و بازیگری

    5131 تهیه کنندگان، کارگردانان، مدیران فیلمبرداری و مشاغل مشابه
    5132 رهبران ارکستر، آهنگسازان و تنظیم کنندگان موسیقی
    5133 موسیقی دانان و خوانندگان
    5134 رقصندگان
    5135 هنرپیشگان و کمدین ها
    5136 نقاشان، مجسمه سازان و سایر هنرهای تجسمی
    5221 عکاسان
    5222 فیلمبرداران ویدئویی و سینمایی
    5223 تکنسین های هنرهای گرافیکی
    5224 تکنسین های پخش (نظیر رادیو و تلویزیون)
    5225 تکنسین های صدابرداری و تصویربرداری
    5226 سایر تکنسین ها و هماهنگ کننده در امور تصاویر متحرک، پخش و هنرهای نمایشی
    5227 مشاغل حمایتی در امور تصاویر متحرک، پخش و هنرهای نمایشی
    5231 مجریان برنامه و اعلام کننده های برنامه ها
    5232 سایر نقش آفرینان

4. سایر زمینه های مرتبط با امور هنری و فرهنگی

    5241 طراحان گرافیک و تصویرگران (کتاب، مجله و …)
    5242 طراحان داخلی
    5243 طراحان تئاتر، مد، نمایشگاه و سایر طراحان هنری
    5244 صنعت گران و خالقان هنرهای دستی
    5245 الگوسازان پارچه، چرم وپوست

نکته بسیار مهم:
فهرست فوق تنها برای راهنمایی است و صرف قرار گرفتن در یکی از دسته بندی های فوق برای این روش مهاجرت کافی نیست. برای مهاجرت در هر یک از رشته های فوق باید به صورت خوداشتغال یا در سطح بین المللی فعالیت داشته باشید. مثلا اگر کسی موسیقیدان ولی کارمند یک موسسه دولتی یا خصوصی باشد، پذیرفته نیست. اما اگر همان فرد با دریافت پول از موسسات دولتی یا خصوصی برایشان موسیقی بسازد و از این راه امرار معاش کند آن وقت خوداشتغال محسوب می شود. پس حتما به این نکته دقت کنید.

چند مسأله در مهاجرت خوداشتغالی به کانادا از اهمیت بسزایی برخوردار است:

    متقاضی در پنج سال از قبل از اقدام برای مهاجرت تا هنگامی که افسر درباره پرونده تصمیم گیری می کند حداقل دو سال پیوسته در تعریف خوداشتغالی بگنجند.
    درآمد متقاضی از محل خوداشتغالی به گونه ای باشد که در آن دو سال قادر باشد زندگی خود و خانواده اش را تأمین کند (ولو آنکه همسر وی درآمد داشته باشد)
    متقاضی نشان دهد که می خواهد و می تواند بعد از ورود به کانادا فعالیت خوداشتغالی خود را ادامه دهد (گرچه عملا بعد از ورود تعهدی به این کار ندارد)

نکته مهم:
روش خوداشتغالی مخصوص کسانی است که ثابت کنند خوداشتغال بوده اند (در زمینه های هنری، ورزشی یا کشاورزی) و همچنین بعد از ورود به کانادا می خواهند و می توانند (از نظر اقتصادی، سطح زبان انگلیسی و تجربه کاری) در فعالیت های خوداشتغالی شرکت کنند و به پیشرفت هنر، ورزش یا کشاورزی کانادا کمک کنند. این روش برای دور زدن نظام مهاجرتی نیست و نه تنها پرونده افرادی که سعی بر مدرک سازی کنند یا شرایط لازم را نداشته باشند رد می شود، بلکه ممکن است به مدت 5 سال به کانادا ممنوع الورود شوند. هنگام اقدام برای این روش به این نکته مهم دقت داشته باشید.

ورزشکاران
ورزشکاران و دست اندرکاران امور ورزشی (نظیر مربیان و داوران) یکی از سه گروه عمده ای هستند که می توانند از طریق روش خوداشتغالی (خویش فرمایی)  فدرال Self-employed به کانادا مهاجرت کنند. یکی از روش های مهاجرت به کانادا که کمتر به آن توجه می شود روش خوداشتغالی Self-employed Persons است. این روش در دو سطح فدرال و استانی وجود دارد. در این نوشته به روش فدرال و تنها یکی از سه گروهی که از این روش به کانادا مهاجرت می کنند - یعنی  ورزشکاران - می پردازم. علاوه بر ورزشکاران، کشاورزان و دامداران و نیز هنرمندان می توانند به روش خوداشتغالی به کانادا مهاجرت کنند که در مقالات مجزا شرایط آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ورزشکار خوداشتغال کیست؟
از نظر قانون مهاجرت (بند 1 ماده 88 آئین نامه های مهاجرت  کانادا IRPR) ورزشکار خوداشتغال کسی است که در پنج سال قبل از زمان ارسال مدارک مهاجرتی خود تا زمان رسیدگی به پرونده حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

    دو سال تمام فعالیت خوداشتغالی در زمینه فعالیت های ورزشی (یعنی منبع درآمد وی از این راه بوده است)
    دو سال تمام فعالیت های ورزشی در سطح بین المللی
    یک سال تمام خود اشتغالی در زمینه فعالیت های ورزشی به اضافه یک سال تمام فعالیت های ورزشی در سطح بین المللی

همچنین این فرد باید نشان دهد که قصد وی پس از ورود به کانادا ادامه فعالیت های خوداشتغالی Self-employment است و امکان چنین کاری را دارد.
چه نوع فعالیت هایی ورزشی محسوب می شوند؟    5251 قهرمانان ورزشی
    5252 مربیان ورزشی
    5253 مسؤولان ورزشی و داوران
    5254 مدیران برنامه و مدرسان فعالیت های تفریحی، ورزشی و تندرسی

نکته بسیار مهم:
فهرست فوق تنها برای راهنمایی است و صرف قرار گرفتن در یکی از دسته بندی های فوق برای این روش مهاجرت کافی نیست. به طور کلی برای مهاجرت در هر یک از رشته های فوق باید به صورت خوداشتغال و یا در سطح بین المللی فعالیت داشته باشید. مثلا اگر کسی داور ورزشی ولی کارمند یک موسسه دولتی یا خصوصی باشد، پذیرفته نیست. اما اگر همان فرد با دریافت پول از موسسات دولتی یا خصوصی مسابقاتشان را داوری و از این راه امرار معاش کند آن وقت خوداشتغال محسوب می شود. پس حتما به این نکته دقت کنید.

ورزشکاران و دست اندرکاران امور ورزشی خوداشتغال باید برای ورود به کانادا سه شرط را داشته باشند. اگر هر یک از این شرط ها برقرار نباشد ویزای مهاجرتی صادر نخواهد شد.

    حداقل دو سال سابقه کار با شرایطی که در بالا آمد و نیز نشان دادن این امر که بعد از ورود به کانادا خوداشتغال خواهند ماند شرط اولیه و اساسی است.
    حداقل 35 امتیاز بیاورند
    به کانادا ممنوع الورود نباشند
کشاورز خوداشتغال کیست؟

از نظر قانون مهاجرت کشاورز خوداشتغال کسی است که در پنج سال قبل از زمان امضای فرم های مهاجرتی خود حداقل دو سال را به کار اداره یک مزرعه پرداخته باشد و نیز مایل و قادر باشد پس از ورود به کانادا نسبت به خرید و اداره یک مزرعه اقدام کند.

گرچه اداره مهاجرت رسما طبقه بندی مشاغل این گروه را مشخص نکرده است اما براساس دفترچه های راهنمای این اداره و نیز توضیحات موجود این گونه بر می آید که فرد متقاضی در این دسته باید فعالیت هایی منطبق با کد 0821 داشته باشد. براساس این کد NOC یا National Occupational Classification (طبقه بندی ملی مشاغل)، افرادی مدیر مزرعه محسوب می شوند که به کار اداره امورات یک مزرعه مشغول باشند. این افراد مسؤول کشت و داشت و برداشت محصولات کشاورزی، انجام فعالیت های دامداری، پرورش طیور و یا سایر حیوانات و نیز فروش محصولات کشاورزی هستند. برای مثال چنین فردی می تواند مدیر یکی از موارد زیر باشد.

    باغ میوه
    زنبورداری
    زمین های کشاورزی
    گاوداری
    مرغداری
    …

متاسفانه پرورش ماهی Fish Farm یا Aquaculture (کد 8257) در این لیست نیست و از نوشته های اداره مهاجرت مشخص نیست که آیا می توان این گروه را هم در دسته کشاورزان و دامداران قرار داد یا خیر.

این دسته از افراد باید نشان دهند که قصد و توانایی خرید و اداره مزرعه یا دامداری را در کانادا دارند. گرچه شرط مالی خاصی برای این گروه بیان نشده است اما باید دقت کرد که قیمت یک مزرعه متوسط ممکن است به یک میلیون دلار و یا بیشتر هم برسد؛ بنابراین لازم است فرد متقاضی قبلا درباره نوع مزرعه ای که مایل به خرید آن است تحقیقات لازم را به عمل آورده باشد و با نشان دادن موجودی خود و همچنین طرح هایی که در سر دارد به افسر اداره مهاجرت نشان دهد که قصد او به واقع خرید و راه اندازی مزرعه در کاناداست. افرادی که در این گروه اقدام می کنند یا باید از یک فرد آگاه در کانادا کمک بگیرند و یا ترجیحاً با یک مشاور مهاجرت قرارداد ببندند که اطلاعات لازم را برای آنها گردآوری و در پرونده شان بگنجاند.

کشاورزان خوداشتغال باید برای ورود به کانادا سه شرط را داشته باشند. اگر هر یک از این شرط ها برقرار نباشد ویزای مهاجرتی صادر نخواهد شد.

    حداقل دو سال سابقه کار مدیریت کشاورزی یا دامداری داشته باشند و نشان دهند که مایل و توانمند به خرید و مدیریت مزرعه یا دامداری در کانادا هستند (شرط اولیه و اساسی)
    حداقل 35 امتیاز بیاورند
    به کانادا ممنوع الورود نباشند
کليه حقوق مادي و معنوي اين وبسايت متعلق به موسسه آي سي آي ميباشد.
گروه گرافيکي تي دات
ici_co@yahoo.com